Pravidla minihokeje
Pravidla minihokeje pro soutěže
1. Platnost pravidel
1.1) Tato pravidla platí pro turnaje v minihokeji pořádané ČSLH nebo jednotlivými regiony pro družstva žáků
2. Hrací plocha
2.1. Hrací plochy pro minihokej se vytvářejí tak, že na normální hrací plochu se položí přenosné mantinely nebo obyčejné hadice.
2.2. Minihokej se hraje v útočných respektive obranných třetinách (na dvou plochách současně)
2.3. Střední třetina slouží pro střídání a odpočinek hráčů, pobyt trenérů a vedoucích družstev.
2.4. Střední třetina je k účelu dle bodu 2. 3. vybavena přenosnými lavičkami.
3. Branky
3.1. Používají se normální branky podle pravidel LH
3.2. Branky se umísťují na obvodu kruhu pro vhazování tak, aby za brankou zůstal volný prostor
4. Výzbroj a výstroj
4.1. Hráči nastupují k utkání v kompletní výzbroji a výstroji pro lední hokej
4.2. Používá se odlehčený puk
4.3. Pro účely střídání celých čtveřic jsou hráči označeni barevnou páskou na ruce (na paži).
5. Družstva
5.1. Družstva nastupují k utkání minimálně s jedním brankářem a minimálně třemi čtveřicemi, t.j. 13ti hráči
5.2. Platí povinnost pravidelného střídání celých čtveřic (podle označení) na pokyn zvukového signálu při přerušení hry.
5.3. Brankáři mohou střídat kdykoliv při přerušené hře na pokyn trenéra.
6. Hrací doba
6.1. Hrací doba je 4 x 15 minut hrubého času. Měření času se provádí centrálně pro obě souběžně hraná utkání.
6.2. Pravidelně po každých 90 sekundách přeruší rozhodčí na pokyn časoměřiče hru a nařídí střídání celých čtveřic.
6.3. Přestávka je pouze mezi
7. Rozhodčí
7.1. Utkání řídí jeden rozhodčí, který se pohybuje v prostoru modré čáry.
7.2. Jediným bodem pro vhazování je vždy střed hřiště a to po každém přerušení hry.
8. Přestupky proti pravidlům a tresty
8.1. Za vyjmenované přestupky (nedovolená hra tělem, bodnutí koncem nebo špičkou hole, sekání krosček, vrážení na mantinel, nedovolená hra vysokou holí) nařídí rozhodčí proti provinivšímu se družstvu vždy trestné střílení.
8.2. Za ostatní přestupky (nevyjmenované) rozhodčí napomene hráče bez přerušení.
Postavení mimo hru a zakázané uvolnění v minihokeji neplatí.
9. Trestné střílení
9.1. Provádí hráč určený trenérem z těch hráčů, kteří byli v době přestupku na ledě.
9.2. Provádí se z prostoru vlastní branky
9.3. Zkrácená hrací doba za trestné střílení se nenastavuje.
10. Závěrečná ustanovení
10.1. Hráči nastupují k utkání s registračními průkazy. Do zápisu o utkání se vepíše jméno, příjmení a rodné číslo hráče.
10.2. Ve střední třetině se umístí počítadlo skóre (přehazovací) pro obě hrací plochy samostatně.
10.3. Po skončení utkání je možné se dohodnout na provádění trestných střílení, které nemají vliv na výsledek utkání. V turnaji se musí střílející čtveřice vyměnit po každém utkání. Brankáři se střídají pravidelně po každém pokusu.
Příloha č. 3.
Domácí ustanovení k pravidlům ledního hokeje pro hru tělem a holí v žákovských kategoriích.
1.Následující domácí ustanovení platí:
a) Pro kategorii mladších žáků a všechny nižší věkové kategorie, pro kategorii žáků 5. tříd a všechny nižší věkové kategorie,
b) Ve všech utkáních hraných v České republice, včetně mezinárodních, turnajových a přátelských.
c) Od 1. července 2005 bez časového omezení.
2. Je dovolena hra tělem:
a) Tlačit soupeře na mantinel, pokud oba hráči jedou stejným směrem (např. „uzavřít“ soupeři cestu – tzv. „trychtýř“). Například je dovoleno bránícímu hráči, pokud hráč v držení kotouče se pokouší jet mezi ním a hrazením, „uzavřít“ prostor mezi sebou a mantinelem s úmyslem donutit hráče vedoucího kotouč zmenšit rychlost nebo objet bránícího hráče po vnitřní straně.
b) Kontaktovat soupeře tělem v případě, že jak bránící hráč, tak i útočící hráč se pohybují stejným směrem a jsou otočeni čelem proti sobě (bránící hráč jede jízdou vzad – situace jeden proti jednomu). Pokud bránící hráč brání tělem v pohybu útočícího hráče, nepovažuje se zákrok za nedovolený.
c) Kontakt tělem mezi bránícím a útočícím hráčem může nastat, jestliže je výsledkem pohybu útočícího hráče.
3. Kromě všech omezení pro hru tělem uvedených v pravidlech ledního hokeje, je zakázáno:
a) Jakékoli naražení soupeře na hrazení. Porušení tohoto ustanovení bude trestáno Větším trestem + Osobním trestem do konce utkání podle pravidla č. 520 Vražení na hrazení.
b) Najetí do soupeře nebo kontaktování soupeře z jiného směru, než kterým se pohybuje hráč v držení kotouče. Porušení tohoto ustanovení bude trestáno Menším nebo Větším trestem + Osobním trestem do konce utkání podle pravidla č. 522 Napadení.
c) Hraní tělem, strkání nebo najíždění do soupeře. Porušení tohoto ustanovení bude trestáno Menším trestem podle pravidla č. 534 Nedovolené bránění, případně Menším nebo Větším trestem + Osobním trestem do konce utkání podle pravidla č. 522 Napadení.
d) Jakákoli hra tělem na brankáře a to i v případě, že brankář je mimo brankoviště a má kotouč na holi. Porušení tohoto ustanovení bude trestáno Menším nebo Větším trestem + Osobním trestem do konce utkání podle pravidla č. 522 Napadení.
e) Strkání, hraní tělem nebo napadání protihráče stojícího u hrazení. Porušení tohoto ustanovení bude trestáno Menším podle pravidla č. 534 Nedovolené bránění, případně Menším nebo Větším trestem + Osobním trestem do konce utkání podle pravidla č. 520 vražení na hrazení.
4. Posuzování
a) Jako nedovolená hra se posuzuje zejména situace, kdy hráč nehraje kotoučem, ale připravuje se hrát protihráče tělem některým ze způsobů uvedených v bodu 3. Naproti tomu kolize, k nimž dochází nevědomky, nemají být trestány.
b) Údery rukavicemi nebo hokejkou, např. před brankou, se posuzují podle běžných pravidel a trestají se Menším nebo Větším trestem + Osobním trestem do konce utkání podle pravidel č. 528 Hrubost, 525 Krosček, 537 Sekání.
c) Hra tělem na hráče bez kotouče musí být trestána podle pravidel č. 534 Nedovolené bránění nebo č. 522 Napadení.
d) Jako nejhrubší a krajně nesportovní je nutno posuzovat nájezd do protihráče zezadu. Takový zákrok se trestá Větším + Osobním trestem do konce utkání nebo Trestem ve hře podle pravidla č. 523. Za porušení tohoto pravidla není možné v soutěžích uvedených v čl.
I když hráč se takovým zákrokem současně proviní např. podle pravidla Krosček, Faul loktem nebo kolenem, Napadení, Vražení na hrazení apod. bude vždy potrestán podle pravidla Naražení zezadu, neboť podle tohoto pravidla se ukládá přísnější trest.
e) Dojde-li při hře tělem ke zranění, uloží se vždy Větší trest + Osobní trest do konce utkání, je-li tak uvedeno v pravidlech.
f) Jestliže má hra tělem hrubší charakter, jedná-li se o brutální zákrok, je zřejmý záměr soupeře zranit nebo je-li patrná snaha vyřadit zákrokem soupeře z utkání, musí být použito pravidlo č. 527 Nadměrně hrubá hra a uložen Trest ve hře.
5. Nesportovní chování
a) Jako nesportovní chování bude posuzováno chování trenéra nebo jiného funkcionáře družstva, který jakýmkoliv způsobem nabádá hráče k nedovolené hře tělem nebo jiným nedovoleným zákrokům. V prvním takovém případě rozhodčí v nejbližším přerušení napomene družstvo prostřednictvím kapitána. Při druhém porušení tohoto ustanovení u téhož družstva uloží Menší trest pro hráčskou lavici podle pravidla č. 553 Nesportovní chování funkcionářů družstva. Každé další porušení tohoto ustanovení stejným družstvem má za následek kromě Menšího trestu pro hráčskou lavici + Osobní trest do konce utkání pro funkcionáře, který se dopustil takového jednání.
b) Jakýkoli záměrný fyzický kontakt hráče s protihráčem v přerušené hře je nesportovní chování a trestá se Větším trestem + Osobním trestem do konce utkání. jako napadení. Dojde-li takovým zákrokem ke zranění musí být zákrok posouzen jako porušení jiných pravidel (např. hrubost, faul loktem, krosček, vysoká hůl) a potrestán Větším trestem + Osobním trestem do konce utkání.
Toto domácí ustanovení bylo schváleno VV ČSLH dne 25. května 2005.